PULO: Puidust Valgustid ja Sisustuselemendid

Tallinn Design House osaleb Taani disainifestivalil 3 Days of Design näitusega Shifting Shapes. Näitusel on väljas ka valgustus ja sisustuselemente tootev Eesti bränd PULO. Uurisime, mis on PULO loomingule iseloomulik ja milline on nende disainiprotsess. Küsimustele vastasid disainerid Liis Tippel ja Katrin Girin.

Kuidas sai bränd alguse?

PULO on akronüüm puidusest loomingust ja meie perekondade lugu. Nimi tuletub ka meie laste perenimedest, lisaks oskused, mida oma valdkonnas vajame – treimine, freesimine ning elektritööd – on pärit meie isadelt. Ehk siis meie brändi keskmes on uute oskuste ja isadelt teadmiste ammutamise lugu.

Tegevusvaldkonna algeks oli puhtalt isikliku vajaduse rahuldamine ja ambitsioon ise luua. Oma kodude sisustamisel jäime hätta ehedast materjalist ja omanäoliste valgustite leidmisega. See andis tõuke alustada valgusdisainiga. Oleme tegutsenud pea 7 aastat ja tunneme jätkuvalt, loomine on meile tüvirakkudega kaasa sündinud. Olgu selleks siis toodete disainimine või sisekujunduste loomine.

Mis on brändile iseloomulik? Milline on looming?

Oma kätega peab looma, see on PULO toodete ideestamises ja tootmises esmatähtis. Looming baseerub puidule, mis on valdav materjal meie disainis. Sümpaatne ja “elus” materjal, mis oma mustritega inspireerib ja annab näo igale tootele, igale valgustile ja sisustuselemendile.

Mis teeb PULO teisteks eristuvaks?

Meil ei ole paberitel tõestatavat tootedisaineri või sisearhitekti haridust ega ka ettevõtluskogemust varasemast elust ette näidata. Oleme arenenud katse-eksitus meetodil ja see on olnud põnev teekond. Lähtume toodete ja teenuste arendamisel iseendist – kuidas sooviksime, et meile toodet või teenust turundataks, müüdaks või projekte hallataks. See on hea lakmuspaber, millest tekib mõistmine kas liigume õiges suunas.
Oleme suurte tootjatega võrreldes siiski nö mikroettevõtjad ja saame iga kliendi soovide ning vajaduste sisse süübida – see on suur privileeg. Usume, et personaalsus on meie valdkonnas väga olulisel kohal.

Milline on disainiprotsess?

Meie jaoks on olulisim sulatada kokku toote funktsionaalsus ja esteetika. Leiame, et disain on oma loomult mistahes vajaduse rahuldamine loogilisel ja esteetilisel viisil. Austame 70- ja 80ndate lihtsat joont, oleme ise selle aja lapsed.

Ehk veidi tavapäratu, kuid meil toimib – me ei istu toodete disainimiseks laua taha vaid läheme töökotta prototüüpima. Toote joonisteni jõuame vahete-vahel alles etapis, mil on vaja valgusti kasutusjuhendit joonestada.

Disainiprotsessis on ülioluline ka põhimõte, et peame suutma ise toota. Teame absoluutselt igat nüanssi ja minutit, mis toote valmistamisse investeeritakse. Seelaadne arendustegevus annab hea baasi ning käivitab tihti järjekordse toote ideestamise ja prototüüpimise faasi.

Kasutate toodete valmistamisel puidutööstuse jääke?

Tõepoolest. Meie tegevuse kohta on öeldud, et me paneme halud teismoodi põlema. Jah, me toodame muuljuhul ahjukütteks minevast puidutööstuse jäägist valgusteid. Omal moel ja väikeste sammudega “päästame maailma” ja saame rahulolevalt öelda, et meie toodete jaoks ei langetata ühtegi puud. Meid köidab teadmine, et me ei tekita oma tootmisega asjatud raiskamist ja see annab meie tegevusele juurde väga olulise dimensiooni. Keskkond ja uuskasutus on meile olulised teemad.

Kuidas mõjutab materjal tootedisaini?

Puit on jõudnud juba ka 3D printimisse, mis tõestab, et see on sedavõrd jõuline materjal, mida ei sureta ka kõige uuemad tehnoloogiad. Traditsiooniline puit on üks kestvavamaid ja praktilisemaid materjale ümber- ja taaskasutuseks. Plaanime selles vallas edasi uudishimutseda. Lisaks on puit ajatu ja praegusel tehnitsistlikul ajastul vägagi suureks trendiks kujunemas.

Kust saate ideid uuteks disainideks?

Prototüüpimise käigus juhtub palju. Lisaks ind tegeleda uuskasutusega, mistõttu sünnib mõnigi toode omakorda meie enda tootmisjääkidest. Oleme altid avastama uusi tootmistehnoloogiaid ja valmis ära õppima uute masinate hingeelu. Näiteks sündisid PULO vaasid freespingi katsetuse “tagajärjel”.

Lisaks toodetele loote ka terviklikke sisustuslahendusi?

Valgustite disaini ja tootmise kõrvale on meil tõepoolest justkui loomuliku jätkuna tekkinud sisekujunduse temaatika. Teenus on välja kasvanud valguslahenduste projekteerimisest ja arendatud klientide vajadustest tulenevalt. Oleme siselahenduste loomisel protsessis meeleldi 0- punkist alates, et arhitektiga koostöös luua parim võimalik sisu aga naudime ka olemasolevate ruumide kohandamist ja stiliseerimist.

Meie jaoks on iga uus objekt pinget pakkuv ja seda ruumi funktsioonist sõltumatult. Tegeleme nii kodude loomisega aga ka äri- ja avalike ruumidega, mis nõuavad teistsugust lähenemist sh kliendipoolse ärilise nägemuse mõistmist, aimdust turundusest aga ka suurema koormustaluvusega materjale või tavatumaid lahendusi.

Millist sõnumit bränd edasi annab?

Raiska vähem ja ole inimlik! Tõlkeks on siinkohal meie seisukoht, et maailmas on liiga palju asjatuid asju, mistap austame “minimal living” mõtteviisi. Ja inimlikkuse temaatika kandub veidi teisendatud moel ka meie sisekujundustesse. Me loome inim-keskseid interjööre, kus on hea olla.

Millised on olnud suurimad väljakutsed, õppetunnid?

See on selgus, et tahe on kõige alus. Disain on mõtteviis ja vahend erinevateks lahenduskäikudeks, kuidas ideid ellu viia. Oleme veendunud, et võimalused avanevad, kui millessegi süübida piisava hulga ettevõtlikkusega.
Üldinimlik õppetund on tõik, et kõigile ei pea meeldima, esteetika on sügavalt subjektiivne.

Millised on olnud suurimad õnnestumised?

Eeldame, et siinkohal ootab küsija nominatsioonide arvu või eduelamusi konkurssidelt. Kuigi Eesti Disainiauhindadel oleme pisukese debüüdi teinud, siis meie jaoks on olulisim teadmine, et oleme saanud õppida ja areneda oma meelisvaldkonnas pea terve dekaadi.

Millised on eesmärgid tulevikuks?

Me ei alustanud seda äri mõeldes käibe- või kasuminumbritele ega ka tootmismahtudele. Ettevõtlus sündis kõrvalproduktina tegevusele, mis meid käivitab. Ind ja uudishimu on olulisem kui aastaeesmärk, mille nimel higistada. Oluline on teha südamest ja kirglikult.Keegi kunagi ütles “Doing things take time, spend it on things you love”.

Mis või kes on suurimaks inspiratsiooniks?

Meie peamine inspiratsioon tuleb materjalist, millest me oma valgusteid toodame ning loomeprotsessist, kus tegutseme tandemina. Oleme duo, kes teineteist inspireerib ja täiendab, pealgi toetub PULO 18-aastasele sõprusele.

Mida tähendab teie jaoks osalemine Taani disainifestivalil?

Ootusärevust! Kopenhaagen on oma olemuselt disainimeka, kus saame kindlasi väärt tagasisidet oma toodetele aga ka senisele tegutsemisviisile. Usume, et see saab olema tubli inspiratisoonireis.

Tutvu PULO toodetega:

Kodulehel: www.pulo.ee

Instagramis: @pulodisain