Tallinn Design House’is toimus koolitus: „Kuidas aitavad disaineri edule kaasa 3D tehnoloogiad?“

Tallinn Design House’is toimus koolitus: „Kuidas aitavad disaineri edule kaasa 3D tehnoloogiad?“

26.09.2023

Tallinn Design House’is toimus 19. septembril Disainiöö / Tallinn Design Festival 2023 raames koolitus “Kuidas aitavad disaineri edule kaasa 3D tehnoloogiad?”. Koolitajaks oli ettevõtja ja digimoe spetsialist Kirke Leinatamm, kes on SUITUP tegevjuht, viies läbi digirevolutsiooni mõõduülikondade alal ning on pea 3 aastat pakkunud erinevaid 3D visualiseerimise teenuseid moetööstuses, alates digimoest kuni virtuaalsete showroomideni. Kirke menukamatest klientideks on olnud Kerli Kõiv, U.S. Polo Assn., Kewlioo ja Gibson Kagni.

Koolitusel sai teada, milliseid võimalusi pakuvad disainerile 3D ja AR (augmented reality e liitreaalsus); kuidas 3D visualiseerimist kasutades tootearendusprotsesse optimiseerida ning kuidas enda brändi 3D tehnoloogiate abil konkurentidest esile tõsta ja erinevaid äririske maandada (näiteks virtuaalne fittimine, digimood jms).

Mõned mõtted, mis koolitusel kõlama jäid:

  • Metaversumi moodustavad erinevad veebisaidid ehk platformid, mis on 3D abil üles ehitatud. Sisuliselt on Metaversumi platformid nagu arvutimängud, kuhu sa saad kasutajana sisse logida ning läbi blokiahela teholoogia (NFT ja krüpto) teha seal erinevaid tehinguid.
  • Ka igal brändil on võimalik viia oma tegevus rohkem digimaailma. Näiteks DressX on ainult digimoe pood alates 2021. aastast. Neil on enda äpp, kus saab soetada erinevate disainerite loodud 3D esemeid. Äpp-is AR-iga saab kleite endale selga proovida ning soovi korral ka NFT osta.
  • Kõige lihtsam 3D moe ehk digimoe väljendus on teha 3D mudeleid tehnilistest 2D joonistest. 3Ds saab mudelit kliendile igast võimalikust nurgast näidata ja selle loomine on tihti kuluefektiivsem kui päriselus toodet luua. Digimoe järgmine tase on avataride kasutamine ning sealt edasi realistlike avataride kasutamine. Enamus suuri brände kasutab 3D visualiseerimist, mis aitab hoida kokku tootearenduse kulusid. Veebis ja turunduses ei ole seda lihtsalt näha.
  • Kui soovid oma tootefotodel kasutada avatare, peab olema väga ettevaatlik, kuidas need võivad klientidele mõjuda. Inimsilm tajub kohe alateadlikult, et pildil on midagi valesti, näiteks et silmad on fake, kuna silmad on ikkagi hinge peegel. Seega läheb kogu tähelepanu avatariga pildi puhul sellele, et pilt on fake ja rõivaese jääb üldse tähelepanuta.
  • 3D mudeli hind lastes selle teha freelanceril peaks jääma umbes samale tasemele, mis selline toode võiks ka tavalises poes maksta. Mida rohkem detaile, seda kallimaks muidugi hind läheb.
  • Kui on soov mingisuguse 3D projektiga alustada, tuleb kõigepealt kaardistada oma klient (tema potentsiaalsed reaktsioonid jne), oma põhilised pudelikaelad, et näha kus võiks 3D tehnoloogiad kõige paremini äritegevusi optimiseerida ning muidugi mõelda oma eelarve ja eesmärkide peale. Seejärel oleks soovitatav konsulteerida ala spetsialistiga, et vältida suurte ebaoluliste kulutuste tegemise ning olla kindel, et investeering tabab õiget kohta ning et seda saab võimalikult palju kasutada äris.

Konsulteerida võibki Kirkega otse, kirjutades kirke.leinatamm@gmail.com. Kirke tegemistel ja tulevastel koolitustel võib silma peal hoida LinkedInis ning ka Facebookis.

Kirke annab konsultatsioone ning eratunde CLO3D programmi õppimiseks ning samuti on mentor Loomeinkubaatori inkubatsiooniprogrammis https://inkubaator.tallinn.ee/mentorid/