Artist Series: Agnes Veski – pigem kunstnik kui disainer

Artist Series: Agnes Veski – pigem kunstnik kui disainer

31.05.2021

Vanalinna südames, Hobusepea tänava kullasseppade majas, asub Agnes Veski stuudio. Ühes ruumis on koos mitmete Eesti ehtekunstnike lauad.

Agnes Veski sõnul on teiste kunstnikega koos töötades võimalus vahetada omavahel mõtteid, materjale, tehnoloogilisi nippe ja teha ka koostööd. 

Agnes Veski töölaud vastab kullassepa töölaua nõuetele. Tegemist on kõrgema lauaga, mille juures on oluline roll saagimiskaarel. Lisaks on laual lõputult palju sahtleid, kuhu mahutada materjalid ja tööriistad.

Agnes Veski omanimeline bränd sai alguse 2018. aastal. Ta on õppinud EKAs ehtekunsti, kuhu ta läks kohe peale keskkooli. „Teadsin algusest peale, et tahan kunsti minna õppima.“ Ehete loomisel kasutab ta traditsioonilisi tehnoloogiaid ning ka materjale. Peamiseks inspiratsiooniallikaks on Eesti loodus.

Üks ehteseeria on näiteks alguse saanud samblikutest. „Korjan loodusest mõne samblatüki, mis mulle meeldib ja kastan ta siis vaha sisse, et ta vormi hoiaks. Seejärel läheb see tükk kipsvormiga ahju ja samblatükk põleb välja.“ Allesjäänud negatiivi sisse valab ta hõbeda ja nii saavad alguse ainulaadsed MOSSI seeria ehted. Selline tehnoloogia on aastatuhandeid vana.

Loodusest on alguse saanud ka SPRING seeria, kus Agnes Veski kasutab erinevate taimede vorme, nagu lumikellukesed, sinililled ja meelespead. Ning KÕIV, mis on inspireeritud kasekoorest. Vorm nendel ehetel on sama, aga muster on kõigil erinev. „See on orgaaniline protsess, mida ei saa kontrollida ja kunagi ei tea, mis välja võib tulla.“Enda lemmikosaks disainiprotsessis peab ehtekunstnik seda, kui ehe valmis saab. „See on nii mõnus hetk.“ Töö tegemise ajal meeldib Agnesele kuulata audioraamatuid, eriti siis kui ei pea palju mõtlema ja on manuaalne töö.

„Ma arvan, et minu ideaalklient on see, keda minu looming puudutab,“ sõnab Agnes Veski enda klienti kirjeldades.

Tulevikku vaadates on Agnes Veskil soov luua edasi ehteid, mis inimesi kõnetavad. Enda sõnul seeriaid ta pigem pikalt ette ei planeeri, „Kui tuleb mõte või idee, siis teen ära!“

Fotod: Iris Kivisalu