Eesti disainerid käisid avastamas minimalistlikku Taani disaini

Eesti disainerid käisid avastamas minimalistlikku Taani disaini

13.02.2025

Jaanuari lõpus korraldas Tallinna Ettevõtlusinkubaator moe-, ehte- ja aksessuaaridisaineritele õppereisi Taani. Reisi kaasrahastasid Euroopa Liit ja EIS. Osalejate seas olid Kätlin Kikkas (KÄT), Merily Pihelbu (ByMer), Birgit Usin (Birico), Mare Kelpman (Kelpman Textile), Adelia Tamkõrv (Kriss Soonik), Hedy Kohv (Stella Soomlais), Hannes Rüütel (HANNES RÜÜTEL) ja Eve Hanson (Eve Hanson).

Esimesel päeval külastati Eesti Suursaatkonda, kus disainereid võtsid vastu suursaadik Andre Pung, majandusnõunik Triinu Kallas ja ekspordinõunik Kristi Kivi Frimpong. Kohalik disainer Kristel Laurits tutvustas Taani disainituru eripärasid, rõhutades kvaliteedi ja minimalismi tähtsust. (Loe ka Tallinn Design House’i intervjuud Kristel Lauritsaga siin.)

Teisel päeval külastati 2021. aastast tegutsevat TÉTÉ Concept Store’i, mida juhivad ema ja tütar Anette ja Tessa. Poeomanikud jagasid, kuidas nad kauplusesse brände valivad ning milliseid võimalusi uutele tegijatele annavad. Näiteks saab uus bränd end poes näidata 3-4 hooaega, misjärel hinnatakse tema müügitulemusi.

Seejärel suunduti Põhja-Euroopa juhtivale B2B moemessile CIFF, kus osales ligi 10 000 brändi ja pool miljonit külastajat. CIFF toimub kaks korda aastas ja on tegutsenud üle kümne aasta. See on kujunenud üheks Euroopa dünaamilisemaks ja uuenduslikumaks müügiplatvormiks. Piirkondlikust messist on kasvanud rahvusvaheline moekeskus, kus esitletakse moevaldkonda suunavaid ja tulevikku vaatavaid kaubamärke. Õppereisi eesmärk oli hinnata messi sobivust ning saada ülevaade selle ülesehitusest. Samuti kaardistada disainivaldkonna üldisi trende ja arengusuundi, aga ka osalejate konkreetsete valdkondade suundumusi. Lisaks analüüsiti sarnaste brändide tegevust ja strateegiaid. Messil on tugev agentide võrgustik ning fookus sisseostjatel.

Disainerid külastasid ka Copenhagen Fashion Week’i, Taani Disainimuuseumi ning kunstimuuseumi Glyptotek.

Viimasel päeval suunduti Taani Kuninglikku Kunstiakadeemiasse, kus reisiseltskonna võttis vastu magistriõppeprogrammide juht Marcus Aminaka Wilmont. Ta tutvustas disaineritele tekstiili- ja moetöökodasid ning vastas küsimustele.

Lisaks sai grupp uudistada kohalikku näitust loomeprotsesside teemal Artistic Methods in Architecture and Design.

Kokkuvõttes oli külastus kindlasti silmiavav ja osalenud disainerid said kuhjaga inspiratsiooni ning ideid, kas ja millised on võimalused ekspordiks Taani.

Kätlin Kikkas (KÄT): „Õppereis andis meile palju teadlikkust konkurentide tegevusest ning selgema arusaama meie brändi tugevustest ja nõrkustest.“

Hannes Rüütel (HANNES RÜÜTEL): „Suurim väärtus oli põhjalik ülevaade Taani ja Põhjamaade moest. Mõistsin, et edasimüüjatele ei tasu pakkuda tervet kollektsiooni, vaid just nende turu vajadustele ja värvieelistustele vastavaid tooteid. Lisaks olid väärtuslikud otsekontaktid erinevate kontseptpoodidega, mis võivad tulevikus kasulikuks osutuda.“

Birgit Usin (Birico): „CIFFi messikülastus ja õppereis andsid väärtuslikku teavet, mida internetist ei leia. Sain aru, kui erinevad on Taani ja Eesti turud ning kui oluline on Taanis brändide jaoks showroom’i või agendi olemasolu. CIFF andis põhjaliku ülevaate Taani turul pakutavast – alates messibokside ülesehitusest kuni trendide ja värvilahendusteni. Suurimaks väärtuseks pean kohtumisi kohalike ettevõtjatega.”

Eve Hanson (Eve Hanson): „Õppereisi peamine väärtus oli CIFF messiga tutvumine. Oli hea näha mis brändid ja kuidas seal esindatud olid. Vaadata nende väljapanekuid ja värve ning tooteid mis uuel sügisel trendina kaubandusse jõuavad. Oli kadedakstegev näha Saksa uue laine moebrändide kureeritud väljapanekut. See mõjus jõuliselt ja püüdis tähelepanu. See võiks olla unistus Eesti disaini esindatusest mõnel messil. Oluline oli ka lihtsalt Kopenhaageni tänavapilti ja inimesi vaadelda, kuna Skandinaaviamaad on minimalistliku rõivastumisstiili lipulaevaks. See stiil on ka minu brändi alustalaks.

Inspireerivaks kujunes ka kohtumine Kristel Lauritsaga Eesti saatkonnas. Hea oli tutvuda Taani disainiga ja tunnetada turu omapära ja stiili, mis on väga maitsekas ja pigem lihtne ja pisut isegi konservatiivne. Usun, et meie brändidel võiks seal võimalusi olla, kuid turule sisenemine nõuab väga palju tööd ja ilmselt ka tutvusi ja häid kontakte.”