iLLIMOR – muretud riided muretule hingele

iLLIMOR – muretud riided muretule hingele

13.10.2021

Tallinn Design House’is on uue brändina esindatud jätkusuutlikke naiste- ja meesterõivaid tootev iLLIMOR. Brändi looja Liis Tiisvelt jagas meiega mõtteid, kuidas bränd alguse sai, mis on olnud nende suurimad väljakutsed ning millised on tulevikuplaanid.

Kuidas sündis bränd iLLIMOR?

iLLIMORi idee sündis 10 000 km kaugusel Eestist, ajal mil viibisin Aafrikas Sansibari-nimelisel saarel. Mõte oma rõivabrändist oli tol hetkel minuga kaasas käinud juba viis aastat, kuid teostus tundus ületamatu kadalipuna. Sansibari värvikirev eluolu ja kohalike muretu hoiak, kust samas joonistus välja küllaltki värvitu pilt prügist kuhjunud linnatänavatest, inspireeriski mind 2020. aastal endale sünnipäevakingiks rõivamarki looma. Soovisin, et see ühendaks elegantselt mugava disaini ja keskkondliku jätkusuutlikkuse. Ka iLLIMORi mudelid on mõjutatud Sansibari kohanimedest – näiteks Marumbi (külake saare idaosas) kleit ja Jozani (kohalik džungel) t-särk.

Täna on brändi eetikakoodeks väga tugevalt seotud varasemate moeõpingutega London College of Fashion’is ning TKTK rõiva- ja tekstiiliala ressursikorralduses. Praegune magistrantuur Taltechi tekstiilitehnoloogias on veelgi süvendanud huvi keskkonnasõbralike tekstiilide vastu ning see peegeldub otseselt minu kollektsioonides. Kasutan virgin puuvilla asemel Eestis valmistatud ja kordades ökosõbralikumat Tencel kangast või hangin materjalid kohaliku õmblustööstuse ülejääkidest.

Brändi nimi iLLIMOR tuleneb minu kodukohast Illi külast, mis asub imeliste Lõuna-Eesti metsade keskel ja kus on sündinud palju häid mõtteid.

iLLIMOR™_5

Kust saad disainide jaoks inspiratsiooni? Mis sind inspireerib?

Mind tohutult inspireerivad julged ja vabad inimesed, kes suudavad anda riietele täiesti uue ja omapärase energialaengu. See võib olla kas inimene tänavalt või keegi tuntud. Paljud disainid on sündinud nii, et kujutlen mõne ägeda inimese elustiili, tema hobisid, muusikamaitset või töö iseloomu ja loon disaini, mis talle sobiks. Minu arvates peab hea disain looma mõnusa sümbioosi kandjaga, et nad täiendaks teineteist. Kui ma oma brändiga olen selle saavutanud, on see minu jaoks täielik jackpot! See on ka üks põhjus, miks panen väga palju rõhku kandmismugavusele ja naturaalsetele materjalidele.

Samuti inspireerib mind klassikaline muusika! Vahest kuulan autos mõnda teost 3-4 korda järjest, volüüm põhjas, ja tunnen kuidas ideed hakkavad piirideta lendama. See on päris võimas tunne ja ideaalne viis energia vabastamiseks. Kunagi tahaksin kindlasti teha kunstilise moeshow võimsa sümfooniaorkestri taustal.

Mis on iLLIMORile iseloomulik?

iLLIMORile on iseloomulik mugav, muretu ja mitmevärviline disainikeel. Kuigi olen viimasel ajal loonud juurde ühevärvilisi mudeleid, on disaini peaaegu alati integreeritud mitu värvitooni. iLLIMORi tunneb ära väga selgejooneliste läbilõigete poolest, kus näiteks terve ülemine osa on ühte ja alumine teist värvi. Ja muidugi Tencel kangas – looduslik tselluloosil põhinev materjal, mis hõlmab ringmajanduslikku ja keskkonnasõbralikku tootmisahelat, on siidjalt pehme, vastupidav, hingav, antibakteriaalsete omadustega ning biolagunev. Ma ei tea kedagi teist kohalikul turul, kes niiviisi Tencel’it ülistaks.

Miks on jätkusuutlikkus ja keskkonnasäästlikkus sinu jaoks olulised?

Pean neid iLLIMORi alustaladeks, sest ilma nende kriteeriumite täitmiseta poleks bränd sündinud. Minu jaoks tähendab jätkusuutlikkus ja keskkonnasäästlikkus vastutuse võtmist, kuhu ma hea meelega panustan nii eraisiku kui ettevõttena. Tegelikult on ju laias laastus praegused keskkondlikud probleemid seotud heaoluühiskonna suurenenud tarbimisharjumustega. See on kahe otsaga mõõk. Paljud süüdistavad odavat masstööstust ja teised inimeste tarbimist. Mõlemad osapooled peaksid peeglisse vaatama.

See on üks põhjuseid, miks hoian teadlikult iLLIMORi tarneahela lihtsana ja kohalikuna. Muidugi on seda kerge teha kui ettevõtmine on väike, aga annan endast parima, et järgida samu põhimõtteid ka suuremaks kasvades. Mulle meeldib panustada kohalikesse äripartneritesse, olgu see siis kanga hankimine või toote õmblemine.

Millised on eesmärgid, kuhu sooviksid enda brändiga jõuda?

Ma loodan, et tulevikus seostub iLLIMOR inimestele üha enam Tencel’iga. Minu meelest on tselluloosist tehtud Tencel ideaalne tuleviku alternatiiv traditsioonilisele puuvillale, mille kasvatamine ja tootmine pole just kõige jätkusuutlikum. Näiteks kui traditsioonilise puuvillakiu tootmiseks kulub ligi 1000 liitrit vett 1 kilogrammi kohta, siis sama kogus Tencel’i kiudu vajab vaid 46 liitrit vett.

Hetkel töötan välja ka süsteemi, milles iLLIMOR’i tegevus vastaks tulevikus ringmajandusmudelile ehk siis soovimatud/kantud rõivaesemed on võimalik tagastada ning töödelda ümber muu eesmärgiga tekstiiltoodeteks. Arendan oma tekstiilitehnoloogia eriala magistritöö raames Taltechis välja just sellist lahendust.

Minu jaoks tähendab keskkonnasäästlike lahenduste leidmine avatud mõtlemist ja lennukaid ideid – soovin kindlasti tulevikus teiste ägedate, innovaatiliste ja jätkusuutlikkusele suunatud brändidega koostööd teha.

iLLIMOR™_6

Millised on olnud suurimad väljakutsed? 

iLLIMOR’i brändi loomine on olnud üks suur väljakutse ja mugavusstsoonist lahkumine. Ma olen esimese tegevusaastaga aru saanud, et kui ei tee, siis ei juhtu ka. Kui eelmise aasta septembri lõpus oma sünnipäeval brändi lansseerisin, arvasin, et kõige raskem töö on tehtud – materjalide otsimine, esimene kollektsioon, koostööpartnerite leidmine, tootmise korraldamine, e-poe loomine, sõnumite loomine jne. Alles pärast seda algasid alles tõelised väljakutsed – kuidas brändi turundada, kus turustada, milline saab olema brändi keel, visuaal ja üleüldine identiteet, sotsiaalmeedia kanalite ning e-poe haldamine, kuidas jõuda õige sihtgrupini, kas ja kuidas kasutada mõjuisikuid. Suure tiimi ja paksu rahakotiga ei kõla need tegevused väga kaelamurdvalt, aga üksinda, täiskohaga üliõpilasena, on veidi teised lood. Tunnustan tohutult neid disainereid, kes on üksi oma brändi taga, sest see on suur töö kõike seda hallata ja selle kõrvalt veel endale ja perele aega leida.

Millised on olnud suurimad õnnestumised? 

Usun sellesse, et mida külvad, seda lõikad. Ehk mida aktiivsemalt olen ise ideid genereerinud, seda rohkem on õnnestumisi tulnud. Kuna brändi identiteedi loomine on olnud pikk protsess, siis on nii tore näha, et üha rohkem inimesi leiab tee minu kodulehele ja fännab iLLIMORi stiili.

Omamoodi märkimisväärne on see, et aastaga on jõudnud iLLIMORi tooted Eestis juba viie edasimüüja juurde. Ma küll ei pannud alguses seda numbrit paika, aga nii paljude jaemüüjateni jõudmisest ei osanud unistadagi.

Kevadel oli mul au oma kollektsiooniga osaleda Estonian Fashion Festivalil, kus iLLIMOR sai väga palju kajastust ja uusi põnevaid kontakte. Tore on olnud näha oma loomingut Terevisioonis Katrin Viirpalu ning raadiosaate Rahva Oma Kaitse saatejuhtide Mart Juure ja Andrus Kivirähki seljas.

Kevadel valiti minu bränd ajakiri EMA toimetuse poolt loodud Ilusa Elu Giidi, mis tutvustab ja tunnustab keskkonnast hoolivaid, silmapaistvaid brände.

Aga kõige suurema õnnestumisena tooksin välja enda arenemise ja kasvamise brändi loomise teekonnal.

iLLIMOR™_4