Kelpman Textile: värviküllased mustrid ja naturaalsed materjalid

Kelpman Textile: värviküllased mustrid ja naturaalsed materjalid

24.11.2023

Kohtusime Kelpman Textile brändi looja Mare Kelpmaniga sügise hakul tema Telliskivis asuvas stuudios, kus sünnivad eestlaste poolt tänaseks palavalt armastatud värviküllased villased sallid. Tegemist on suure ning töise ruumiga, kus on riiulite viisi värvilisi salle ja kangaid.

Kelpman Textile stuudio lähedal, Telliskivi Loomelinnakus, asub ka brändi pood. Lähedust poega peabki ta stuudio puhul positiivseks küljeks, sest nii on võimalik mugavalt ja kiiresti poe laoseisu täiendada.

Brändi loomise teekond

Suures osas valmivad Kelpmani kangad Soomes ning sealne kontakt oli ka brändi alustamise suuniseks. Tihedam koostöö sai alguse 2012. aastal, kui Mare Kelpman osales ühel näitusel ja selle jaoks oli soov kududa naturaalsed sisustustooted. „Mul ei olnud üldse plaanis sellise brändiga alustada. Läksin kuduma ühe näituse jaoks. EKA-s õpetades tegelesin pigem kaasaegsete materjalidega. Villase lõngaga kudumine ja katsetamine tundus vahelduseks tore ja tervendav.“ 

Kõigepealt alustas bränd sisustustekstiilidega ja edasi liiguti sallide poole. Lisaks on katsetatud erinevaid rõivakangaid ja suvisel ajal tehakse mitmeid tooteid linasest kangast. Kõige populaarsemad on praegusel hetkel ikkagi erinevad villased sallid.

„Kindlat plaani ei olnud, aga siis hakkasid nii pereliikmete sõbrad kui ka võõrad inimesed helistama ja toodete kohta uurima. Käisin alguses harva Soomes kudumas, aga siis läks ja läks ja läks. Ning ühel hetkel mõtlesin, et vot hakkangi kuduma. Ei olnud ette kavatsetud midagi. Kõik toimus risti vastupidi sellele, mida olin ise tudengitele õpetanud.“

Loomeprotsess ja värviküllus

„Kõige rohkem meeldis mulle loomeprotsessis kohapealne lõbu – kanga loomine ja katsetamine, mida tegin Soome koostööpartneri juures. Hetkel on see pool keerulisemaks muutunud. Praegu kavandan ja planeerin kõik Tallinnas stuudios ning saadan lõngad koos täpse töökirjeldusega. Kui ma planeerimisprotsessis eksin, siis see kootakse nii ka ära.“ 

Soomes tootmise eeliseks on olnud see, et on võimalik teha väikseid kollektsioone. Erinevate mustrite ja värvide küllus on olnud Kelpmani brändile omane. „Mustreid võib olla üks, aga erinevaid värvikombinatsioone on tegelikult tuhandeid. Kui ma olen uurinud teisi võimalikke partnereid, siis kogused on hoopis teised – saab tellida 200 salli jagu kangast samade värvidega. Ei ole minu jaoks huvitav, miks nii teha. Minu huvi ei ole niivõrd suuri koguseid müüa, minu huvi on katsetada erinevate värvi- ja materjalikooslustega. Müümine on lõpuks see, et kuhugi nad tuleb ju panna.“

Isegi kui 5 inimest saab kokku Kelpmani salliga, siis on neil need enamasti erinevat värvi. Mõnda salli ongi ainult 6 tükki. „Kui õigel hetkel ei osta, võibki ilma jääda. Samu salle ma uuesti ei tooda, kuigi juhuslikult siiski olen kudunud mõnda värvikombinatsiooni uuesti. Ju siis endale on meeldinud. Vahel ei saada aru, et see ei ole masstootmine ja kogused ongi väikesed.“

Naturaalsed materjalid kui teadlik valik

Kangaste materjalina on kasutatud Euroopas toodetud lõngu ning teada on nende täpne taust ja koostis. „Teadlikult valin just naturaalsed materjalid. Rõivasteks ja aksessuaarideks on need sobivamad.“ Suviste toodete puhul on näiteks lina teadlik valik, sest seda on sooja ilmaga mugav ja jahutav kanda. Villa poole pealt on kasutatud lamba- ja meriinovilla, kašmiiri, mohääri ning ka alpakavilla. „Põhiliselt kasutan Šveitsis ja Itaalias toodetud lõngu, aga paksemad lõngad on toodetud ka Eestis ja Lätis. Vastavalt vajadusele on need erineva tüübi ja paksusega lõngad.“

„Kuna tellin materjale väikestes kogustes, siis on need minu jaoks kallimad, kui suurtootjatele. Kui lähen messile, saan valida tootjaid, kes on nõus müüma väikseid koguseid. Peamised lõngamessid, mida külastan, on Itaalias.“ Euroopas on lõngad värvitud väga teadlikult sertifikaate järgides, et ei oleks keemilisi ning kahjulikke osakesi sees. „See tähendab, et ma võin pesta näiteks mustast ja valgest lõngast kootud tooteid koos ja need ei anna värvi. Kui ostaksin lõngu väljaspoolt Euroopat mujalt, siis ei saaks ma nende turvalisuses kindel olla.“

Kelpman Textile klient

“Alguses näitasin tooteid pigem mujal, nt Saksamaal, Prantsusmaal, Soomes jm. Arvasin, et Eestis ei ole villasele tootele soovijaid. Kui aga 2015. aastal pop-up poe avasime, siis inimesed seisid lausa järjekorras.“

„Kui ma alustasin, siis puutusin ise klientidega rohkem kokku. Käisin välismaal messidel ja nägin, et klient oli kolmekümne, tihti loomingulise erialaga inimene. Eestis oli ka et esimene huvigrupp just selles vanuses. Tänaseks on meil palju püsikliente, kes on koos meiega kasvanud. Aga tänaval näeb erinevaid inimesi tooteid kandmas – need on läinud massidesse. Kalamaja rahvariie, nagu öeldakse!”

Kangaste valmimisprotsess

Ühe uue salli valmimine on pikk protsess. Esmalt tuleb valida sobivad lõngad ja neid katsetada. Siis on vaja arvutis teha kangaste mustrid. Kuna tegemist on vanade masinatega, siis on vaja nende jaoks ette valmistada vastavad kaardid. „Masin, millega kangast kootakse on vana ja pärit eelmise sajandi keskpaigast ning väga aeglane. Kiirus oleneb mustri tihedusest.“

Mustrite kaardid ja lõngad saadetakse Soome, kus kangad kootakse. Seejärel jõuavad toorkangad Eestisse. Stuudios lõigatakse käsitsi valmis vajalikud tükid, mis seejärel pestakse tööstuslikes pesumasinates. „Igale disainile oli vaja kirjutada eraldi pesuprogrammid. Igal disainil on vastav vee kogus, trummeldus. Pesemise järgselt peab arvestama ka näiteks sellega, et kangas läheb 20-30 cm lühemaks.” Pesemine aitab saavutada kanga õige välimuse ja tekstuuri – kangas korrastub. Peale pesemist lähevad kangad kuivatisse ning seejärel need aurutatakse. „Nii palju kulubki aega.“

„Praegu läheb tööprotsessis väga palju aega ka kirjeldamise peale, mida ma täpselt tahan. Pean kõik täpselt ette planeerima, kuna ei saa Soomes enam nii palju kohapeal käia. Kui oleksin masina kõrval, saaksin muudatusi kohe teha. Olen seetõttu muutunud ettevaatlikumaks ja pean kindla peale mängima.“ 

Mustrid ja uued katsetused

„Kui hakkasin rohkem sallidega tegelema, siis ma mõtlesin palju sellele, mis see sall on. Kui teen sisustustooteid, siis mõtlen, mis võiks interjööris äge olla või sobituda. Sall on aga nii intiimne detail näo juures.”

Aja jooksul on Kelpman katsetanud väga palju erinevate värvikombinatsioonidega. „Vaadates loodust ja sealseid värve, siis kõik need värvid sobivad omavahel kokku. Mõnikord mulle meeldibki panna imelikke kombinatsioone omavahel kokku.”

Uut lõnga valides on vaja läbi katsetada, kas planeeritud muster on üldse sellele sobilik. „On jõulisemad mustrid ja on pehmemad. Lõng dikteerib, millise mustri juures saab seda kasutada. Seda peab katsetama. Osad mustrid on sellised, mida saab kahepoolsena kanda. Selles protsessis on palju tehnoloogiat ja matemaatikat.”

Kui on julgemad mustrid või värvikombinatsioonid, siis neid ongi väiksemad kogused. „Iga asi ootab seda õiget inimest.” 

Suurim õnnestumine

„Ilmselt see, et mu looming on inimestele meeldima hakanud ja kõnetanud. Olen suhteliselt piiratud tehnilise võimekusega masinaga suutnud eriilmelisi kangaid välja töötada.“

Kelpman Textile tulevikus

„Hetkel on keerulised ajad. Kadunud on võimalus ise Soomes kohapeal käia ja katsetada, fun on väiksemaks jäänud. Nii mõtlengi, et mis ma teen ja kuhu liigun. 

Minu jaoks on kõik materjalid ja teenused läinud kallimaks. Kui mina omakorda hinda tõstan, mida peaksin ju tegema, siis kas see on jätkusuutlik ostja jaoks?“

 Millises seisus on Eesti disainimaastik?

„Ikka heas. Ma loodan. On mitu aspekti. Ühelt poolt väikesed tootebrändid ja teiselt poolt suured stuudiod. On ilmselt juhtumas see, mida olen kogu aeg oodanud, et inimesed oleksid teadlikumad ja tarbiksid vähem. Aga paratamatult mõjutab see väikeste brändide toimetulekut ja püsima jäämist.“

Fotod: Sirje Sinisoo