Birthe ja Taavi Liivandi on mõlemad pärit väikekohast, aga kogu täiskasvanuea Tallinnas elanud. Pärast esimese tütre Lisandra sündi, tekkis neil igatsus loodusläheduse ja maakodu järgi –eelkõige soovist õpetada lapsele, kust tuleb lehmapiim ja pakkuda talle võimalust metsas seenel-marjul käia.
„Ehkki juuri meil Hiiumaal ei ole, olime siin mitmetel suvedel käinud, sest Taavi onunaine on Hiiumaalt pärit. Teadlikult valisimegi hästi räämas vana talukoha, kus midagi korda tehes oleks kohe ka tulemust näha. Oleme mõlemad Taaviga kontorirotid ja töötame väga suurte rahvusvaheliste projektidega, kus tihtipeale läheb aastaid, enne kui tulemust näed. See vana talukoht andis võimaluse end loominguliselt välja elada,“ selgitab Birthe.
Talu ostuga tuli kaasa ka tükike maad, mis omakorda tekitas soovi midagi kasvatada, et oleks põhjust tihedamini nädalavahetusel saarele tulla. „Algselt tahtsime lambaid kasvatada. Aga linnainimestena, kes loomadest midagi ei tea, tundus see riskantne. Ja siis tekkis mul uitmõte kasvatada lavendleid, sest Taavi onutütar elab Nizzas ja teda külastades oleme näinud Provence´i uhkeid lavendlivälju. Mõtlesingi, et paradiisisaar Hiiumaa ja lavendel – sobib hästi,“ naerab Birthe.
Aiandusliidu soovitusel tehti mullaproov ja selle järgi pinnas sobis lavendli kasvatamiseks, sest talu paikneb loomulikult kivisel Kärdla meteoriidikraatri serval. „Lavendel armastab neutraalset pinnast, mitte happelist. Ja päikesekaardi järgi oleme Eestis ühes päikesepaistelisemas tsoonis. Lisaks on saarel talvel pehmem kliima kui mandril,“ räägib Birthe.
Mullaproovid võeti sügisel ja Birthe nägi vaimusilmas, et istutab kevadel akna alla silmarõõmuks paarsada taime. Abikaasaga nad täpset numbrit läbi ei arutanud ning hiljem selguski, et Taavil olid hoopis suurejoonelisemad plaanid. „Meie peres on nii, et mina olen rohkem realist, jalad maas ja Taavi on lennukas innovaator. 2018. aasta sõbrapäeval tuli ta töölt koju ja ütles mulle, et kallis naine, nüüd on nii, et elus ma rohkem lilli sulle ilmselt kinkima ei pea. Kakskümmend tuhat lavendlitaime on tellitud,“ naerab Birthe.
Taimed telliti Juhani puukoolist, kes omakorda hakkas Hollandist saabunud seemnetest taimi ette kasvatama. Juulikuus sõitis talu hoovi suur rekka, maast laeni beebitaimi täis, mis sõprade abiga maha istutati. „Sõbrad naersid, pidasid meid heas mõttes hulludeks aga ütlesid, et hätta nad meid ei jäta. Ja nii me siis 2018. aasta suvel juuli alguses, kolme päevaga, panime pidu ja tegime korralikud talgud.“
Suurimaks õnnestumiseks peab Birthe seda, et kingitud taimed kohe kasvama läksid. „Tegelikult risk ebaõnnestuda oli täiesti olemas, sest 2018. aasta suvi oli hästi põuane. Kastsime siin vagu vao kaupa kõiki taimi. Ilmselt ei ole üheski majapidamises nii palju jooksvaid meetreid voolikuid kui meil,“ muigab Birthe.
Eelmisest sügisest on Birthe ja Taavi Hiiumaale paikseks jäänud ning otsustanud kaugtöö kasuks. Lavendlitalu toimetamisi teevad nad põhitöö kõrvalt. „See on hetkel puhtalt lifestyle hobi ja nagu hobidega ikka, kipuvad need kallid olema. Nüüdseks oleme tootearendusega põllu tagasi teeninud ja natuke peale,“ selgitab Birthe.
Kuna kahekesi ei ole lavendlite hooldamine ja korjamine nende õitseperioodil mõeldav, on nad tipphooajaks üksjagu abilisi palganud. „Maksame neile hea meelega Hiiumaa mõistes korralikku töötasu, et saaksime selle kõik siin korras hoida. Ja siis ongi, et see, mis kätte jääb, siis vaatab, mis sellega saab – tootearendust teha ja uutele põnevatele toodetele mõelda. Aga jah, elatusallikas ta kuidagi ei ole,“ räägib Birthe.