Sortaider: sorteeri stiilselt

Sortaider: sorteeri stiilselt

17.08.2020

Sortaider on Eesti ettevõte, mis pakub nutikaid ja nägusaid jäätmete sorteerimislahendusi nii kodudesse kui ka ettevõtetele ning organisatsioonidele.

Sortaideri tooted teeb unikaalseks kasutatav materjal ja tapisüsteemiga disainilahendus. Detailidena tarnitava prügikasti või sorteerimisjaama saab ise suurema vaevata kokku panna ning selleks pole vaja ühtegi tööriista. Kõik tooted on valmistatud sertifitseeritud veekindlast kasevineerist. Ettevõtte tekkeloost ja jäätmete sorteerimisest räägib Sortaideri partner Peeter Siim.

Sortaideri idee kasvas vajadusest prügisorteerimise lahenduse järele koduterassil. “Et kaubanduses levinud tooted polnud kuigi ilusad ja puudusid terviklahendused (pandipakendid, paber, olme, bio jne.), siis jõudsime arusaamiseni, et lahendus oleks luua õuekeskkonda sobiv ning disainilt kena välimusega süsteem,” meenutab Peeter.

Ligikaudu 5 aastat tagasi alguse saanud ideest on nüüdseks kasvanud edukas väikeettevõte, millel on välja kujunenud terve toodete sari. “Me lõime vajaduspõhise ja praktilise toote, mis sobib nii väli- kui sisetingimustesse,” selgitab Peeter idee tagamaad. “Üks peamisi eesmärke toote disainimisel on see, et toodet on lihtne kokku panna ning vajadusel ka lahti võtta. See on ka transpordi mõttes suur eelis, sest kokkupakituna võtab toode oluliselt vähem ruumi ning seetõttu on logistika keskkonnasäästlikum,” toob Peeter esile.

Sortaideri tootearendus on nüüdseks kestnud 5 aastat. Selles on oma tähtis ja kindel roll olnud ka klientidel. “Sortaideri arengus on alati olulisel kohal olnud klientide tagasiside. Tänu sellele oleme jõudnud siia, kus me praegu oleme. Meie toodetel on kõigile arusaadavad sorteerimisjuhendid; kaantel on pehmendused; konteineritel on rattad jne.” tõdeb Peeter, “…ja meil on maailma esimene prügikoti sahtliga prügikast,” lisab ta lõbusalt. 

Praeguseks on Sortaideri tooted jõudnud sadadesse kodudesse ning avalikesse ruumidesse- kontorid; koolid-lasteaiad; teenindussaalid jne. Kuna erinevad ruumid võivad vajada erinevaid lõpplahendusi, siis lõpptulemus saavutatakse läbi koostöö kliendiga. Peeter sõnab: “… Seetõttu peame tähtsaks otsekontakti.”

Sortaider on lahenduste leidmisel kiire ja paindlik, mida kinnitab ka hiljutine koostöö Hektor konteinerhotelliga Tallinnas. Vaid 10 päevaga loodi neile täiesti uus toode – kompaktne sorteerimisjaam. “Sellist toodet meil tõepoolest veel valikus ei olnud, aga tänu heale koostööle sujus kõik ladusalt ning oleme saavutatud tulemusega väga rahul,” rõõmustab ta.

Küsimusele, mis on olnud Sortaideri teekonnal suurim väljakutse, vastab Peeter, et väikeettevõttel on kõige keerulisem olnud tootearenduse faas: “Ideest tarbitava tooteni jõudmine on ressursimahukas nii ajalises kui ka rahalises plaanis. Samas on see vältimatu, sest kui alguses tootearendusse ei panusta, siis tuleb seda hiljem muul moel teha, aga siis läheb see juba kallimaks maksma.”

Sortaideril on kliente nii era- kui ka avalikus sektoris, kellega on aja jooksul sündinud mitmeid huvitavad koostööprojekte. “Kõige meeldejäävam on olnud koostöö BioBag-ga, kellega arendasime täiesti uue toote ainult 1 kuuga. Lühikese aja jooksul valmis toidujäätmete kogumiseks mõeldud kompostikorv, mis tarnitakse ümbrikusse pakitud detailidena,” räägib Peeter. 

Peeter nõustub, et prügi sorteerimine on praeguse ühiskonnakorralduse juures ainuõige ja möödapääsmatu tegevus, ja lisab: “Küsimus on pigem selles, kas see on inimesele piisavalt mugavaks tehtud, et sellest kujuneks harjumus. Näiteks pandipakendiringlus toimib Eestis väga hästi – inimestel on motivatsiooni seda teha, sest ühest küljest on taaral rahaline väärtus, teisalt on see ka piisavalt lihtsaks tehtud.” 

Ükski muudatus ei sünni kiiresti – uute asjade elluviimisel on vaja ühiskondlikku survet ja tunnustust. Siinkohal on oluline roll ka inimeste harimisel ja riigipoolsel toetusel. Koolides õpetatakse jäätmete sorteerimise põhimõtteid erinevate metoodikate ja suunatud tegevuste abil. Lapsed õpivad kiiresti ning võtavad omandatud teadmised koju kaasa, kus jagavad neid ka oma vanematega.

Sortaideri tiim on käinud koolides lastega koos prügikaste kokku panemas. “Lastele meeldib seda teha, sest see on üsna lihtne ja selle tulemusena valmib midagi päriselt vajalikku. Oma kätega tehtud asju ei kiputa lõhkuma ka,” jagab Peeter kogemusi.

Sortaideri uudsed prügikastid on kasutusel näiteks  Eesti Kunstiakadeemias, Tartu Ülikoolis, Helmes, Euroopia Liidu Majas, Tartu Maavalitsuses ja Paide Linnavalitsuses.