„Kummarduse sügisestele fotosessioonidele otsa vaadates võib näha mitmeid mütoloogilisi elemente ja eriilmelisi näokujutusi – sarvilised põdrad, ahvinäoga inimesed või ka mitme peaga kompositsioonid. On olnud põnev avastada Eesti disainerite loomingust sellist müütilisust ja müstilisust. Ja seda oleme ka Kummarduse raamatus tekstiga illustreerinud, sest alati see ei tule pildis läbi. Mis ei ole ka eesmärk. Kui me kasutame pärandkultuuri, siis ta ei pea olema koheselt tabatav ja nähtav. See võib olla väga sulnis ja pehmelt ülejäänud loomingu vahele põimitud,“ kirjeldas fotonäituse avamisel sügiseste fotode tagamaid Kummarduse loovjuht Piret Puppart.
Lisaks on kogu Kummarduse projektis oluline roll loodusel. Rotermannis avatud fototeekonnal külastame Kõrvemaa suuri põlismetsi ja veesilmu ning Kakerdaja raba ürgset ja salapärast loodust. „Sügise ja talve sessioonide pildistamised olid väga huvitavad. Need imelised looduskaunid kohad ei ole tihti mugavalt ligipääsetavad ja modellide lokatsioonidesse saamine on olnud kõva pähkel. Lisaks on sessioonidel viimane lüli alati ilmataat, kellega on tarvis kokkulepped sõlmida. Sügisene vihm on väga tore, aga kui teda ei ole planeeritud, siis on vaja oodata vihmasabina keskel seda õiget hetke, millal fotograaf saab soovitud plaani jäädvustada,“ jagas Piret avamisel pildistamistega seotud väljakutseid.
Rotermannis avatud fotonäitusel on Eesti disaineritest esindatud Aldo Järvsoo, Hyrv, Kaia Saarna, Liisa Soolepp, Luminée, Samelin, Studio August, Tanel Veenre, Triinu Pungits. Fotod on jäädvustanud Riina Varol ja Iris Kivisalu.
Näitus Rotermanni Palmigaleriis jääb avatuks 30. novembrini 2023. Palmigalerii on avatud iga päev kella 8.30-20ni.
„Kummardus“ on Tallinn Design House’i Eesti disainiloomingu juuri tutvustav projekt, mis on lugu Eesti disainist, kus kohtuvad looming, loodus ja traditsioonid. Kummardus tulemusena valmis kahe aasta jooksul kokku 150 fotot ja 6 videolugu. Kokku läbiti 26 erinevat asukohta ja esindatud on enam kui 50 disaineri looming. Märgiliste paikadena on esindatud näiteks Muhumaa, Setomaa, Saaremaa, Soomaa, Sibulatee, Kõrvemaa, Matsalu jpt. Fotod jagunevad viiest aastaajast lähtuvasse kollektsiooni, mis lisaks loomingule ja loodusele kasutab terviku moodustamiseks traditsioonidest laenatud motiive, olgu selleks siis vanad paikkondlikud jutustused, sümbolid, värvide tähendused või read kollektiivmälust – rahvaluulest. Kummarduse esmaesitlus toimus Expo 2020 Dubai maailmanäitusel ja Eestis on näitused veel toimunud Setomaal Värska Talumuuseumis ja Muhu Muuseumis.
Tutvu projektiga lähemalt SIIN.