Lisa Kroeber: imeline värvimaailm

Lisa Kroeber: imeline värvimaailm

02.03.2023

Artist Series külastas seekord Lisa Kroeberi stuudiot Viljandis, kus ta on olnud alates 2022. aasta kevadest. Lisaks oma stuudiole on plaanis kõrvale luua stuudiod ka teistele kohalikele loomeettevõtjatele – omamoodi loomehoov.

Lisa Kroeberi brändi loomise teekond

Lisa Kroeberi brändi teekond algas juba 12 aastat tagasi Eestis.

Pärast keskkooli Saksamaal ei olnud tal kindlat plaani, mida täpselt tegema hakata. Kindel soov oli aga teha midagi käelist ja seetõttu alustas ta aastast praktikat kullassepa meistri juures. „Seal tegin esimest korda metallist ehteid, mis mulle väga meeldis. Sain kiirelt aru, et tahan teha oma disaini ja ehteid.“ Seejärel õppis ta Saksamaal ehte- ja kalliskividisaini. „Hakkasin tegema ka autoriehteid, aga sain aru, et soovin luua igapäevaselt kantavaid ehteid. Siis kolisin Eestisse ja hakkasin oma brändi looma.“

 

Kõige suuremaks väljakutseks brändi loomise teekonnal peab Lisa Kroeber keeleküsimust. „See oli ikka kõige raskem, sest alguses ei osanud üldse eesti keelt.“

Tänaseks on ettevõte kuus aastat vana ja tiimis on peale Lisa veel abikaasa Viljar ning Hanna ja Maarja. Lisa teeb ise kõik disainid ja samuti vastutab veebipoe eest. „Ning lisaks kõike muud olenevalt vajadusest.“ Maarja aitab tooteid teha ja Hanna teeb sotsiaalmeediat. Viljar teeb tema ehete valmistamise protsessis tööd suuremate masinatega. Lisa ise peab ennast numbrites väga halvaks ja pigem hoiab Viljar kohati mõne idee puhul tagasi. „Vahel tahan midagi teha, mis majanduslikult ei ole kõige mõistlikum.“

Lisa Kroeberi looming

„Tuli välja, et minu ümber on värvimaailm. Aga see juhtus pigem juhuslikult ja tuli automaatselt. Nüüd saab öelda, et see on üks tunnus. Lisaks geomeetrilised vormid ja sirged jooned.“ Samuti on ühiseks jooneks ehted, mis on kantavad iga päev, aga piisavalt erinevad, et nendega saab ka peole minna.

Üks omapärasemaid seeriaid on Lisa Kroeberi puhul kindlasti Folded seeria ehted. Kõigepealt alustas ta siiski Leaves seeriaga, millest sai alguse soov teha miskit kolmemõõtmelist. „Meie kehad on 3D ja seepärast ma proovisin, mida on materjaliga võimalik teha. Olin juba ülikoolis katsetanud metalliga, mida sai murda nagu paberit. Oli soov teha taas värvilist ja volditud mudel tuli juurde.“ Sellest saigi alguse kaks seeriat – Folded Slim ja Folded Wide.

Üldiselt on uute seeriate loomine pikk protsess. „Ei ole nii, et nüüd ma mõtlen välja ja siis homme on valmis. Vahel alustad mõne mõttega, aga ei tule välja ja siis see seisab kapis mitu kuud või aastat ja ootab oma aega.“ Inspiratsiooni annab Lisale elu üldiselt – kõik ümbritsev.

Kui disain on valmis, siis võtab ühe tüki valmis tegemine veel aega. „Alustame plaadiga, kust freesime välja, siis voldime, joodame, värvime, lihvime ja viimistleme.“ Enamus ehteid freesitakse ja värvitakse kohapeal Lisa Kroeberi stuudios.

Üheks oluliseks jooneks on Lisa loomingu puhul värvid, aga tuleb välja, et kõige populaarsem toon on ikka must. „Tihti sõltub see ka hooajast. Jõulude ajal on populaarsed sädelevad toonid ja suvisel ajal erinevad punased toonid.“ Alguses ei olnud üldse plaanis niipalju värve teha, aga tänaseks on valikus 30 värvi.

Kliendid Eestis ja välismaal

Lisa peab enda klientideks naisi, kes on iseseisvad, ilusad ja stiilsed. Tänaseks leiavad kliendid tema loomingu üles nii Eestis kui ka välismaal. „Eksport on kasvanud just viimasel kahel aastal. Meil on edasimüüjad Saksamaal – näiteks Berliinis, Münchenis, Leipzigis, Heidelbergis ja Winningenis. Nüüd tuleb neid järjest ka juurde. Ka teistes Euroopa riikides on mõned poed, mis müüvad meie ehteid – näiteks Norras, Islandil, Hollandis. See on olnud ka meie eesmärk, kuna Eesti on väike ja kui tahame kasvada, siis peame laienema. Oleme väga palju juba viimased kaks aastat jõudnud ja proovime veel.“

Kuidas pikalt tegutsedes hoida motivatsiooni?

Üks asi, mida Lisa alguses kartis oligi, et mida teha, kui ideid enam ei ole. Või kui ei taha seda enam teha. „Aga üks asi, mis mind teeb väga õnnelikuks on see, et ikka ma teen seda, mida ma väga tahan ja väga armastan.“ Ühest küljest näeb ta brändiga võimalust pakkuda töökohta ka teistele ja see annab motivatsiooni juurde. Samuti mitmekülgsus, mida ettevõtte loomine pakub – iga päev on erinev ja alati on uusi väljakutseid.

Fotod: Sirje Sinisoo