PLYLAND: Eesti rahvapärimustest jõudu saanud tootedisain
17.08.2020
Tallinn Design House käis külas triibuvineerist valmistaval disaintoodete brändil PLYLAND ja kohtus brändi looja Helen Teigariga, kes tutvustas oma ettevõtet ning jagas mõtteid Eesti disaini teemadel.
Kuidas sündis Triibuvineeri idee ja kontseptsioon?
Triibuvineeri (PLYLAND multi-colored plywood) materjalikontseptsioon sündis eksitusest, ühest tootekatsetuse purunenud detailist. Vead ja eksimused tulevad meid tavaliselt õpetama, seega probleemi lahendades ja katkist detaili asendades tuli valla päästa loov energia ja disainmõtlemine ja ootamatult sündis veast täiesti ainulaadne ja põnev materjal, millega edasi mängida.
Triibuvineer on saanud jõudu ja tuge ka Eesti rahvapärimustest, värvikirevatest pikitriibuseelikute rütmidest, mis on talletunud rahva sajanditepikkusesse kultuurimälusse. Triibuvineer on materjal, mis ühendab skandinaavialiku kasevineeri värvidega, luues meeliköitva ja sooja koosluse.
Põhjamaises valdavalt hallivarjundilises kliimas elades igatseb hing värvide soojust ja helgust. On tõestatud, et värvid tekitavad inimestel positiivseid emotsioone ja õnnetunnet. Puit ja vineer on Skandinaavia sisustuses laialt levinud ning nende kasutamine interjööris loob väga orgaanilise ja naturaalse elukeskkonna. Värvide lisamine vineerile annab väärikale materjalile uue hingamise, võiks öelda ka et väikese lisakiiksu ja mängulist elevust. Meid inspireerivad looduse värvikooslused, mida segades ja uusi rütme luues saab tekitada tuhandeid erinevaid meeleolusid.
Millised on suurimad väljakutsed jäätmevaba disaini puhul?
Jäätmevaba disaini puhul tuleb sageli teha kompromisse, et leida optimaalne tasakaal esteetika, kasutajakogemuse ja maksimaalse ressursikasutuse vahel. See on ühtaegu väljakutsuv, aga väga põnev mänguline katsetamine materjali erinevate võimalustega. Näiteks meie oleme avastanud, et triibuvineeri ribastades ja ristlõikepinnana eksponeerides ning teiste materjalidega kombineerides saame vineerplaadist tunduvalt rohkem tooteid. Samuti kombineerime erineva suurusega disaintooteid. Triibuvineeri töödeldes praktiliselt ei teki jääke, sest ka kõige pisemad tükid on piisavalt atraktiivsed, et neid saab töödelda näiteks pilkupüüdvateks aksessuaarideks.
Mis muudavad tooted pikaealiseks?
Triibuvineerist toodetel on pikk kasutusiga, sest kasutame läbivärvimise (through-coloring) tehnoloogiat, mis tagab värvi ühtlase jaotumise kogu materjali paksuses. See tähendab, et isegi kui toode kaotab aastate jooksul oma visuaalse välimuse, saab seda kerge lihvimisega taastada ja värvid uuesti elama panna. See annab materjalile uue hingamise ja pika kasutusea. Toodete disainis püüdleme ajatuse poole ja püüame alati ühendada mitu funktsiooni, et toodet oleks võimalik kasutada universaalsemalt.
Mis on puiduga töötamise suurimad plussid ja võlud?
Puit ja eriti vineer (plywood) on võrratult soe ja inspireeriv materjal. Ühtpidi on see väga tehniline, kindel, konkreetne, aga samas on selles looduslikku voolavust, kordumatust ja isikupära. Vineeri suurepärased tehnilised omadused on harmoonilises kooskõlas tema visuaalsete võimalustega, mistõttu võib disainis selle materjaliga lõputult mängida.
Miks peaksid inimesed sisekujunduses vaatama rohkem puitmaterjali poole?
Meile kui põhjamaalastele on puit osa loomulikust elukeskkonnast, millega me kasvame koos üles. See on osa meie turvatundest, sest oleme harjunud lapsena puude otsas ronides ja kiikudes ning metsas matkates puid ja metsa enda ümber tajuma. Puud annavad meile sisemise rahu. Sisekujunduses mõjub puit loomuliku ja turvalisena ning aitab luua rahulikku ja tasakaalus elukeskkonda.
Milline on puidu kui sisekujunduses kasutatava materjali tulevik?
Puit on ajatu, see ei lähe kunagi moest. See on baasmaterjal, mille omadusi ja efekte ei suuda ükski tehismaterjal asendada. Inimene on puitu kasutanud, töödelnud ja kujundanud aegade algusest. Usun, et kliima muutudes puidu väärtus vaid kasvab ja tehnoloogia arenguga võimalused puidu kasutamiseks avarduvad ja laienevad veelgi.