SEOS: ühendades funktsionaalsuse ja romantilise minimalismi

SEOS: ühendades funktsionaalsuse ja romantilise minimalismi

12.08.2020

Tallinn Design House käis külas disainvalgustite brändil SEOS ja kohtus brändi looja Tõnis Vellamaga, kes tutvustas oma ettevõtet ning jagas mõtteid Eesti disaini teemadel.

Kuidas jõudsid valgustite maailma? 

Tartu Kunstikooli lõpetades tahtsin minna laia maailma kogemusi saama. Ukse avas üks oluline kaastöö noorte taanlaste poolt asutatud kohvikule “The Ugly Duckling”. Sealt tekkisid kontaktid ning avanes võimalus pääseda ühte maailmatasemel disainibüroosse Jacob Jensen Design. Külastusest kasvas välja 5 aastat kestnud koostöö, mida pean oma teiseks kõrghariduseks. Rahvusvahelises tiimis töötamine õpetas palju meeskonnatöö ja disainiprotsessi kohta tervikuna.

Õppisin lisaks ka Eesti Kunstiakadeemias tootedisaini. Viimasel kursusel hakkasin ette valmistama oma esimest unikaaltoodete näitust, enamik neist olid kummalisel kombel valgustid. Oma diplomitööks valisin ka valgustite sarja. Osa sellest tööst leidis koha Tallinnas, Rahvusraamatukogu peasissekäigu ees. Kahjuks hävisid need aprillirahutuste käigus – mässajad rebisid need ära ja loopisid puruks. 

Kuidas SEOS alguse sai?

SEOS sai alguse 1994. aastal, kui olin otsustanud Eestisse tagasi tulla. Kodumaal oli tekkinud palju võimalusi ning see ajendas koos sõpradega oma ettevõtet looma. Vahepeal proovisin ka palgatöötaja elu Norra valgustitootja Glamox disainerina.

Tänaseks on SEOS tegutsenud juba 23 aastat ning selle aja jooksul oleme koostöös arhitektide ja tellijatega teinud palju suuri ja väiksemaid projekte. Kaubamärgi SEOS alt on jõudnud valgusallikad laia maailma – neid võib kohata Eesti saatkondades Berliinis ja Helsingis, Riia hotellis Albert ning Tallinnas Park Hotell Hiltonis ja Nordic Hotel Forumis.

Mis teeb SEOS disaini unikaalseks?

Oma käekirja kirjeldaksin kui romantilist minimalismi – minu jaoks on oluline ilu, funktsionaalsuse ja tehnoloogia tasakaal. Aja jooksul olen mingil põhjusel palju tegelenud lühtritega, mis on sageli ruumis kesksel kohal ja peavad lahendama nii üldvalgustuse, piduliku valgustuse kui ka stiililt sobiva aktsendi ülesannet.

Mis paneb sind “põlema”? 

Valgustite loomine on põnev, sest peale disaini ja vormi lisandub veel üks mõõde – valgus ja vari. Ma olen kogenud, et teekond lahenduseni on mõnikord väga keeruline. Tihti on mul mingi idee olemas ja kui leian uue valgusallika, siis sünnib ka vorm. Kui loomeprotsess on olnud vaevarikas, siis see ei tohiks disainis väljenduda – vastasel juhul tajub seda ka vaataja ning see varjutab loodu ilu. Looming peaks tulema kergelt ja pakkuma oma kerguses seda ilu ka teistele. 

Kuidas jälgid oma ettevõttes jätkusuutlikku joont ja mis on selle juures suurim väljakutse?

Ma püüan detaile korduvalt kasutada – see on mul võib-olla kohati isegi liialt suur vajadus. Ma armastan ajatut disaini ning ei saa sellel lasta raisku minna. Näiteks, ostsin ära Estonia teatri vanad valgustid – terve hulk väga ilusa disainiga lampe. Mulle meeldib uuskasutus ja see mõte, et vanad asjad leiavad väärikas keskkonnas uue kodu. Alati ei pea uusi asju looma, väga edukalt saab kasutada ka vana asja, kui seda veidi muuta. Olen korraldanud ka disainioksjonit, mille eesmärk on unikaalseid valgusteid leida ja teistele pakkuda.

Minu meelest lasub disaineril vastutus oma loomingu ees ning see ei lõpe toote müügiga. Kogu disainiprotsessi vältel peaks mõtlema sellele, mis saab tootest pärast selle kasutamist – kas see liigub järelturule või on seda võimalik uuendada ja parandada. Võimalusi on mitmeid, kuid peaksime sellele veel rohkem tähelepanu pöörama. Tarbijalik mentaliteet on viimastel kümnenditel maailma vallutanud, aga õnneks on see mõtteviis juba veidi suunda muutnud ning kindlasti muutub veelgi – loodussäästlikuma ja mõtestatud tarbimise suunas.

Mille järgi valid oma toodete materjalid?

Tellimustöö puhul algab see eelkõige lähteülesandest – millised on kliendi vajadused ja ootused ning milline on keskkond, kuhu lahendus luuakse. Materjal on sellisel juhul harva esimene aspekt.

Oma loomingus püüan leida uusi lahendusi katsetamise teel. Viimasel ajal olen proovinud kokku sobitada vineeri ja puitu, aga mulle tundub, et see ei tööta, sest nende materjalide omadused lähevad vastuollu valguse omadustega. Lõpuks sõltub kõik ikkagi sellest, milline on kasutatavate materjalide omavaheline tasakaal.

Kuidas on SEOS nägemus ja looming 20.tegutsemisaasta jooksul muutunud?

Viimaste aastate suurim väljakutse on olnud leida tasakaal loomise ja ettevõtluse vahel. Ambitsioon on kasvada kasumlikuks disainiettevõtteks, millel on väljatöötatud terviklik teenuste pakett. Selleks oleme loomas pikemaajalisemat strateegiat, mida samm-sammult täide viima hakkame.

Millisena näed valgusdisaini/disainimaailma tulevikku? Kuhu liigub maailm?

Valgustite valdkond on muutnud elektroonikapõhiseks ja see on juhtunud tänu LED valgusti tekkele. LED on väga paindlik ning sellega saab luua erinevaid lahendusi, mis omakorda innustab katsetama. Kuigi üks huvitav paradoks on ka tekkinud – need on nii-öelda Edisoni tüüpi valgustid, mis on justkui samm ajas tagasi – ehk on see taotluslik nostalgitsemine, aga disainimaailmas tuleb seda vahel ikka ette. Nagu öeldakse – uus on unustatud vana.

Milline on olnud SEOS kõige meeldejäävam projekt?

Üks lemmikumaid projekte on olnud Skype Tallinna kontorisse valgusinstallatsiooni disainimine. Tellija andis lähteülesandes vabad käed ja see oli mulle kui disainerile inspireeriv võimalus. Keskkond võimaldas luua läbi kolme korruse kõrguva installatsiooni. Enne tegelikus suuruses lahenduse valmistamist tegin maketi ning veendusin, et valgusti näeks välja ja töötaks nii nagu olin ette kujutanud. Täna, 7 aastat hiljem, olen tulemuse üle endiselt uhke. See on disaineri jaoks suur töövõit, kui looming muutub keskkonna ajatuks osaks.

Mis on hetkeolukorda arvestades ettevõtte suurim väljakutse?

Seoses viirusega tekkinud kriis on näidanud, et veebipood on väga vajalik, sest seal saab klient suurema vaevata toodetega tutvuda. Loomulikult on vajalik ka füüsiline salong, sest inimene tahab asju päriselt näha ja katsuda. Valgustite puhul on oluline ka kolmas mõõde – valgus ise, mida foto järgi on raske tajuda. Hetkel tegelemegi uue salongi loomisega ning loodame häid uudiseid juba sügisel kõigiga jagada.