5 küsimust: Miks Sa armastad Eesti disaini, Silvia Pärmann?

5 küsimust: Miks Sa armastad Eesti disaini, Silvia Pärmann?

04.10.2017

Ajakiri Mood peatoimetaja Silvia Pärmann hindab kõrgelt kodumaiste disainerite loomingut ning seda leidub nii tema riidekapis kui kodust.

Miks Sa ostad Eesti disaini?

Ennekõike seepärast, et Eestis tehakse väga kauneid ja kvaliteetseid asju. Teiseks meeldib mulle väga, et tean kuidas ja kus need asjad on sündinud, nende loomis- ja saamislugusid. Ja tegelikult meeldib mulle ka mõte, et see raha ei kao kuhugi rahvusvaheliste korporatsioonide kontodele vaid jääb inimestele, keda ma tean ja kelle tööd kõrgelt hindan. Tänu oma tööle tunnen ma isiklikult peaaegu kõiki disainereid, kelle loodud riideid või ehteid kannan või kelle looming mu kodus on. Õnneks on minu huvi Eesti disaini ja kunsti vastu ka sõpradele silma jäänud, näiteks on neil tekkinud armas komme mulle sünnipäevaks Birgit Skolimowski ehteid kinkida.

Mis Sind disainivaldkonnas võlub?

Disainerid muudavad meile igapäevaselt vajalikud esemed esteetiliseks, funktsionaalsemaks, lubavad neist rohkem rõõmu tunda. Muidugi, riided võivad külmal päeval rõõmu teha ka lihtsalt sellega, et annavad sooja. Ma ei vaja palju asju, aga mulle meeldib, kui need kõik on läbimõeldud ja toovad naeratuse näole ka siis, kui pilk neil lihtsalt möödaminnes pidama jääb.

Kui palju Eesti disaini leiab Sinu kodust?

Minu kodust leiab küll palju Eesti kunsti, ent tootedisaini siiski üsna vähe. Eesti disainerite looming meeldib mulle väga, minu kodus on mööbel osalt ruumi sisse ehitatud, osalt valminud eritellimusel – ja sinna vahele mahuvad mõned vanemad ja tulevased disainiklassikud. Tekstiile ja aksessuaare leidub ka.

Kes on Sinu lemmik kohalik moelooja?

Sellele küsimusele on keeruline vastata ühe nimega. Aga Moe toimetuses ei sosista tõesti keegi, et “saatan kannab Pradat”. “Saatan” kannab pigem Marit Ilisoni, Piret Ilvest, Iris Janvieri või Reval Denim Guildi.

Millise Eesti disaineri bränding on Sulle silma hakanud?

Ma pole sellele tegelikult kunagi mõelnud, disain on minuni jõudnud läbi selle loojate ja vähem olen mõelnud brändidele. Aga tundub, et selles valdkonnas saab tegelikult vist välja tuua suuremaid brände ja hoopiski ehtekunstnikke.