“Eesmärk on viia Eesti disainerbrändid laia maailma”
07.02.2018
Eelmisel aastal Rotermanni kvartalis uksed avanud Eesti disaini esinduspoe Tallinn Design House’i (TDH) avamise mõte kasvas Loomeinkubaatoris disainerite kõrval töötades. Palusin idee autoril Anu Lõhmusel minna tagasi päris algusesse ja rääkida, kuidas Eesti disain mõne aastaga nii suureks kasvanud on.
Millised olid ootused Loomeinkubaatorit ellu kutsudes?
Eeltöö Loomeinkubaatori ellukutsumiseks algas juba 2006. aastal. Minul oli tollal selge eesmärk luua tingimused, kus loovad inimesed saaksid kerge vaevaga ja sobivate tugiteenuste abil oma ettevõtlusega alustada ja käsitööndusliku tegevuse seeriatootmiseks kasvatada.
Sõbrustasin mitme tootva disaineriga ning esimesed pioneerid liitusid olemasoleva ettevõtlusinkubaatoriga. Väga selgelt joonistus välja, et disaineri jaoks jäi tollasest inkubaatori teenuspaketist ja ruumide süsteemist vajaka. Mõte oli luua ruumid, kuhu erineva valdkonna disainerid saaksid rajada oma stuudiod ja töökojad – see kõik vajab aga erilahendusi – ja üheskoos tekiks selles erilises majas selline sünergia, kus sünnib hoopis midagi ootamatut ja uut. Oluline oli ka, et uus inkubaator asuks kesklinnas, kus stuudiotesse oleks hea ligipääs ka disainerite klientidel, stuudiod tegutsevad enamasti ka müügikohtadena. Loomeinkubaator avati 2009. aasta sügisel ja esimeste asukate hulgas olid ehtedisainerid, klaasikunstnikud, sisekujundajad, rõivadisainerid, arhitekt, tekstiilikunstnikud, videolahenduste tootjad ja nutika robotmannekeeni arendajad. See on olnud läbi aastate Loomeinkubaatori unikaalsus ja eripära, et ühes majas saavad hoo sisse nii disainerid kui tehnoloogiavaldkonna startupid.
Millised tänaseks tuntud Eesti moebrändid olid esimeste hulgas, mis inkubaatorist hoo sisse said?
Loomeinkubaatori esimeste moedisaineritest vilistlaste hulgas on Lilli Jahilo, Liina Stein, Xenia Joost, Kalle HT, Varkki. Selle fantastilise viisikuga samal ajal kasutasid inkubatsiooniprogrammi teenuseid tuntud disainerid GVIDO, Kaia Saarna ja Kadri Kruus…
Milline on nende jaoks kõige olulisem inkubaatorist saadud tugi?
Enim on kõik vilistlased välja toonud kasu väga erineva profiiliga ettevõtete koosolemisest, oma rõõmude ja murede jagamisest ning ühistegevustest. Olulisena on märgitud mitmekülgne ettevõtlustugi – alates sobivaima ärimudeli juurutamisest kuni juriidika ja välisrahastusvõimaluste leidmiseni. Inkubantidel on käepärast (eriala-)spetsiifilised mentorkonsultatsioonid ja ettevõtlusteemalised seminarid-koolitused. Inkubatsiooni abiga on ettevõtlustee algus vähem käänuline ning inkubaatori mitmekülgse tugiteenuse toel jõuab kiiremini eesmärkideni. Sageli on inkubatsioonist väljuv ettevõte tundmatuseni teistsugune esialgsest kooruvast tibust ja äriplaanis on vast mitu korda kurssi muudetud. Meie vilistlaste majandusnäitajad lubavad tehtud tööst rõõmu tunda!
Kuidas jõudsite mõtteni avada Tallinn Design House?
Juba 2012. aastal avasime Loomeinkubaatori juures väikese showroomi-disainipoe ZERO. Olles tegutsenud ligi viis aastat, jäid olemasoleva ruumid ning asukoht väikeseks. Tuli mõelda suuremalt ja leida sobiv esinduslik asukoht kesklinnas, et nii kohalikud disainisõbrad kui turistid meid üles leiaksid. TDH eesmärk on viia Eesti disainerbrändid laia maailma olles samaaegselt ka kontseptuaalne disainipood. Tallinn Design House on koht, kus disainer saab multibränd-keskkonnas reaalse kaubandus- ja konkurentsikogemuse , see kogemus loob vundamendi, mis aitab suunduda edasi välisturgudele. TDH-s saab oma tooteid esitleda ja müüa, korraldada showroomile kohaselt erinevaid sündmusi ja kollektsioonide esitlusi, kutsuda kohale väliskülalisi ja professionaale ning läbi ühise ekspordi- ja turundusplatvormi end tõesti nähtavaks muuta.
Aadressil Rotermanni 14 asuv Tallinn Design House on selles suunas olulised sammud astunud ning liigume järgmiste suuremate eesmärkide nimel edasi.
Kui paljud seal müügis olevatest brändidest on mõnel hetkel Loomeinkubaatoriga seotud olnud?
Tallinn Design House’is on esindatud suurim valik Eesti disainerbrände, mõned neist juba pikalt tegutsenud ning kohalikul turul nime teinud ning teised alles alustavad brändid. Brändide valik muutub ning kogu aeg tuleb uusi tublisid tegijaid juurde, võime öelda, et umbes kolmandik on olnud vähemal või rohkemal määral seotud Loomeinkubaatoriga.
Kuidas sünnib Tallinn Design House’i valik ja kui tihti see uueneb ja muutub?
Tallinn Design House’is on väljas mitmed disainerid, keda teiste edasimüüjate juures ei ole või on väga vähesel määral. Näiteks Pohjanheimo, Amanjeda by Katrin Kuldma, Kristina Viirpalu, Jaanus Vahtra Seasoned Traveller, Reval Denim Guild, KÄT, Milli Maier, Mari Lights ja paljud teised.
Tegutsedes rahvusvahelisele skeenele suunatud showroomina, siis on brändide valikul oluliseks kriteeriumiks seeriatootmise võimekus ja ekspordiambitsioon.
Samal ajal anname ka uutele tulijatele võimaluse ennast proovile panna ning esimene konkurentsikogemus kätte saada. Veebruar on Tallinn Design House’is “Noorte disainerite kuu”, mil kaupluses on ühise väljapanekuga esindatud neli noort Loomeinkubaatoris tegutsevat kodusisustusbrändi: Fox & Terrier, UneRuno, Colnes ja Pun Intentions.
Kas võib loota, et valikusse lisandub ka noorte Eesti juurtega välismaal loodud ja edu saavutanud brände?
Jah, ka meie ootame talente koju soovime väga kohalikku publikut rõõmustada väljaspool Eestit tegutsevate disainerite loominguga. Mitmega on kontaktid loodud ja läbirääkimised käimas, loodame, et lähiajal on juba uudiseid oodata.
Artikkel avaldati mood.ee lehel.